Witold Gombrowicz

Witold Marian Gombrowicz

7,8
44 oceny materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Witold Gombrowicz

Niewątpliwie jeden z ciekawszych współczesnych pisarzy, epigon Witkacego.
Twórczośc nie dla inteligentów w stylu byłych ministrów oświaty :(((

Vena_Poetica

Dziewczyno!!!!!!!!!!!!! Odwołaj swe herezje. Gombrowicz nie był niczyim epigonem (nie wiem, czy wogóle rozumiesz znaczenie słowa epigon - to jest mało utalentowany facet/facetka, który ściąga żywcem schematy literackie wypracowane przez wcześniejszego od niego i bardziej utalentowanego faceta/facetki) Mowiąc o niem "epigon" obrażasz wielkiego, twórczego i SAMODZIELNEGO twórcę.

selene_

Oczywiście, ze Gombrowicz jest samodzielnym twórcą, ale gdybyś trochę więcej o nim poczytała, wiedziałabyś, ze odwoływał się do Witkacego i na nim wzorował. Zwłaszcza na początku swej pisarskiej kariery.

Vena_Poetica

Nie myśl proszę, że się teraz chwalę, ale napisałam o nim jedną pracę magisterską na filozofii, a niebawem napiszę drugą na polonistyce, więc uwierz mi, "trochę" o nim czytałam. Nigdy się na nim nie wzorował, oni się nawet za bardzo nie lubili - Witkacy traktował go z wyższością (możesz sobie o tym poczytać we "Wspomnieniach polskich"). Jedyne, co ich łączyło, to sprzeciw wobec tradycyjnego sposobu tworzenia fabuł i narracji i obaj obficie korzystali z dobrodziejstw groteski. Poza tym wszystko różniło - światopogląd, tematy poruszane w utworach oraz pogląd na funkcjię pisarza i pisarstwa. To fakt - mają jedno wspólne pojęcie - Formy, ale każdy inaczej ją rozumie i inaczej wartościuje.
Kończę, bo mogłabym tak jeszcze długo i na pożegnanie zalecam to samo tobie, co mi zaleciłaś.

selene_

Wow, wreszcie ktoś...no, nieważne!
Nie myśl, że się chwalę, ale napisałam pracę magisterską o Witkacym, druga była na innym wydziale, więc nie dotyczyła literatury, tylko metod aktywizujących ;), tak więc pod tym względem mamy podobnie [ostatnio, z innej beczki, napisałam pracę na temat leworęczności].
Swego czasu, gdy Witkacy i Gombrowicz, że się tak brzydko wyrażę, byli na topie, albo był na nich bum, czy też zaczęto wydawać w tym kraju ich wszystkie dzieła, napisano wiele prawdziwych i nieprawdziwych textów na temat obu tych twórców.
Czytałam np., że epigonami Witkacego, oprócz Gombrowicza, byli Mrożek i Różewicz ;)))
Natomiast o samym Gombrowiczu tez trochę poczytałam i posiadam kilka pozycji o nim i wszystkie jego autorstwa.
Możemy pogadać dłużej, bo ZAWSZE jest to dla mnie interesujące doświadczenie.

Pozdrawiam.j.

Vena_Poetica

ok. Jestem za. oto moje GG 2928006.

selene_

Qrde, zebym jeszcze swoje znalazła!
Znajdę, dzięki.

Vena_Poetica

10195025

no...
znalazła, a Ciebie mam już w liście kontaktów :)))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones